| License Category | Standard |
|---|---|
| Minimum RAM | 4 GB |
| MPN | C5E-01406 |
| For Operating Systems | Windows |
| Brand | Microsoft |
| Type | Integrated Design Environments |
| Format | Product Key Card |
| Unit Type | Unit |
| Language | English |
| Minimum Hard Drive Space | 8 GB |
| Model | Visual Studio Professional 2022 |
| Minimum Processor Speed | 2 GHz |
| Unit Quantity | 1 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Number of Devices | 1 |
Check the listing for details. Microsoft Visual Studio 2022 Professional - 1 Device License (No-Subscription). Condition: Brand New. Listed at 299.99 USD. Microsoft Visual Studio 2022 Professional (Non-Subscription). Microsoft® Visual Studio Professional 2022. Web Design – Coding your website is as simple as 1 2 3 with Visual Studio 2022 Professional. Microsoft has pushed the boat out with this release of Visual Studio.