| Number of Shelves | 2 |
|---|---|
| Type | Bookcase |
| Material | Mahogany |
| Style | Baroque |
| Antique | Yes |
| Item Height | 73.5" |
| Colour | Brown |
| Item Length | 20" |
| Item Width | 46.5" |
| Room | Drawing Room Furniture |
Check the listing for details. MID 19TH CENTURY CARVED MAHOGANY DANISH BOOKCASE. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 5990.14 USD. RARE DANISH CARVED MAHOGANY BOOKCASE CIRCA 1840. 2 PART BOOKCASE. TOP SECTION WITH HIDDEN DRAWER BELOW THE CORNICE. APPLIED CARVING TO CORNERS AND AROUND THE KEY HOLE. DOUBLE GLAZED DOORS OPEN TO 2 SHELVES WITH FIXED HEIGHT BRACKETS FOR A FURTHER SHELF.