| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Color | Brown |
| Material | Maple |
| Item Length | 27 in |
| Brand | Ethan Allen |
| Seating Capacity | Up to 2 |
| Type | Drop Leaf Table |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 24 in |
| Personalized | No |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Room | Foyer, Home Office/Study, Living Room |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 14.5 in |
Check the listing for details. Mid-Century American Classical Drop Leaf End Table. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 525.00 USD. *No need to buy until you check this item out in person. Description: This is a skillfully crafted Mid-Century American Classical Drop Leaf End Table in great vintage condition. Dimensions: Height: 24” Width: 14.5 in closed, 34” open Depth: 27” Style: American Classical (In the Style Of) Material: Solid wood, metal hinges Place of Origin: United States Period: Mid-20th Century Date of Manufacture: Mid-Century Condition: Good- Wear consistent with age and use. Seller Location: Philadelphia, PA (Northern Liberties area) You may purchase through the eBay app, or via cash/Venmo once you are certain that you absolutely love it. Thanks for taking a look!