| Antique | Yes |
|---|---|
| Shape | Square |
| Color | Brown |
| Item Length | 0.25 in |
| Frame Color | Brown |
| Mounting | Wall Mounted |
| Brand | Clark Eaton |
| Type | Wall Mirror |
| Era | Mid 20th Century (1941-1969) |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 21 in |
| Frame Material | Teak |
| Personalized | No |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Time Period Manufactured | 1960-1969 |
| Item Width | 21 in |
| Country of Origin | Denmark |
Check the listing for details. Mid-Century Danish Modern Clark Eaton Teak Bevelled Wall Mirror. Color: Brown, Condition: Used, Made in Denmark. Listed at 495.00 USD. The original beveled glass adds depth and a subtle sparkle, while the intact original chain allows for easy, secure hanging. Width: 21 in, Height: 21 in, Depth: 0.25 in. Wear consistent with age and use.