| Item Height | 20 in |
|---|---|
| Item Length | 20.75 in |
| Item Width | 59 in |
| Type | Coffee Table |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | Denmark |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Teak |
| Room | Living Room |
| Shape | Rectangular |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Tabletop Material | Teak |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1960 |
| MPN | Coffee table |
Check the listing for details. Mid Century Danish Modern Coffee Table Solid Teak Vintage Surfboard Shelf Retro. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 998.98 USD. Solid teak Danish modern surfboard coffee table. The solid teak and teak veneer top surface sits upon 4 solid teak tapered legs. There is a secondary teak shelf for magazines or reading material beneath connected to the legs via brass hardware.