| Item Height | 21 in |
|---|---|
| Item Length | 21.5 in |
| Item Width | 33.5 in |
| Type | Coffee Table |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | Danish Design |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Wood |
| Shape | Rectangular |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Tabletop Material | Walnut |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1960 |
| MPN | Coffee Table |
Check the listing for details. Mid Century Danish Modern Coffee Table Walnut Extension Draw Leafs Mcm Vintage. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 1198.98 USD. Unique and well made coffee table with extension leaf's on each side. Unknown designer. We see great furniture design as functional art, and our mission is to place that art directly into your hands.