| Color | Black |
|---|---|
| Item Height | 30 in |
| Item Length | 18.5 in |
| Item Width | 20 in |
| Type | Dining Chair |
| Additional Parts Required | No |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Part Assembled |
| Brand | Henning Sorensen |
| Country of Origin | Denmark |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Wood |
| Number of Items in Set | 1 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Room | Living Room |
| Set Includes | Chair |
| Style | Mid-Century Modern |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Year Manufactured | 1965 |
| MPN | Dining chair |
Check the listing for details. Mid Century Danish Modern Dining Chair Solid Teak Wood Henning Sorensen Black. Color: Black, Condition: Used, Made in Denmark. Listed at 379.98 USD. Solid teak dining chair by Henning Sorensen in original black vinyl. Classic look and design. Clean, functional and stylish. We see great furniture design as functional art, and our mission is to place that art directly into your hands.