| Color | Pink |
|---|---|
| Item Height | 39 in |
| Item Length | 18 in |
| Item Width | 17 in |
| Type | Dining Chair |
| Additional Parts Required | No |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Part Assembled |
| Brand | Danish design |
| Country of Origin | Denmark |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Wood |
| Number of Items in Set | 2 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Room | Dining Room |
| Style | Mid-Century Modern |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Year Manufactured | 1980 |
| MPN | Dining chairs |
Check the listing for details. Mid Century Danish Modern Dining Chairs 2 Post Modern Black Memphis Ebonized Pr. Color: Pink, Condition: Used, Made in Denmark. Listed at 648.98 USD. We see great furniture design as functional art, and our mission is to place that art directly into your hands. Condition report: good condition. No major wear or issues to the wood.Structurally sound.