| Item Height | 16.5 in |
|---|---|
| Item Length | 27 in |
| Item Width | 27 in |
| Type | end tables |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | Niels Bach |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Wood |
| Room | Living Room |
| Shape | Square |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Tabletop Material | Teak |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1970 |
| MPN | End Tables |
Check the listing for details. Mid Century Danish Modern End Tables Side Nightstands Teak Square Niels Bach Mcm. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 998.98 USD. Solid teak butcher block style square end tables by Niels Bach for Randers, Denmark. Rarely seen in a matching set and in such good condition. Very unique and well made. Functional and useful pieces.