| Item Height | 21 in |
|---|---|
| Item Length | 14 in |
| Item Width | 21 in |
| Type | Nesting Tables |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | Danish Design |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Teak |
| Room | Living Room |
| Shape | Rectangular |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Tabletop Material | Teak |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1960 |
| MPN | Tables |
Check the listing for details. Mid Century Danish Modern Nesting Tables Solid Teak Set 3 Denmark Cane Vintage. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 598.98 USD. This set of three teak tables were recently refinished and are now available. The tables are made of solid teak and teak veneer and the two smaller tables slide under the main table for storage. Each table slides into the larger one.