| Item Height | 17.5 in |
|---|---|
| Item Length | 18 in |
| Item Width | 24.5 in |
| Type | Nesting Tables |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | Danish Design |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Wood |
| Room | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Tabletop Material | Teak |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1960 |
| MPN | Nesting tables |
Check the listing for details. Mid Century Danish Modern Nesting Tables Solid Teak Set 3 Denmark Sled Mcm Wood. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 698.98 USD. Heavy duty and well made Danish teak tables. Each table slides into the larger one. Condition report: Outstanding near mint condition after restoration. No major issues, very minimal wear to top surfaces.