| Shape | Round |
|---|---|
| Item Diameter | 25.6cm |
| Frame Finish | Mirrored |
| Item Length | 19cm |
| Mounting | Freestanding |
| Brand | Durlston Designs |
| Type | Standing Mirror |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Era | Mid 20th Century (1941-1969) |
| Item Height | 39.7cm |
| Manufacturer | Durlston Designs |
| Style | 1960s |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Time Period Manufactured | 1960-1969 |
| Frame Colour | Blue |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Item Width | 25.6cm |
Check the listing for details. Mid Century Durlston Designs Robert Welch Modernist Free Standing Vanity Mirror. Condition: Used, Made in United Kingdom. Listed at 161.27 USD. The angle / tilt is adjustable with a wing nut to the rear.