| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Shape | Square |
| Color | Blonde |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tabletop Material | Laminate |
| Material | Aluminum, Laminate |
| Item Length | 30" |
| Brand | Heywood-Wakefield |
| Type | Side/End Table |
| Number of Drawers | 0 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 22" |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Finish | Laminate |
| Room | Any Room, Basement, Bedroom, Dining Room, Foyer, Guestroom, Hallway, Home Office/Study, Kitchen, Living Room, Lounge, Sunroom |
| Item Width | 30" |
Check the listing for details. Mid-Century Modern Atomic Blonde 2-Tier End Table. Color: Blonde, Condition: Used, Made in United States. Listed at 425.00 USD. This Atomic Blonde Table was exceptionally well made, it's solid, sturdy and heavy. We've circled these areas in our photo gallery to reference. c. Mid 20th Century. 30″ wide x 22″ tall x 30″ deep. How does it work?.