| Light Color | Warm White |
|---|---|
| LED Chip Code | 2835 |
| Power Source | Corded |
| Year Manufactured | 2025 |
| Personalize | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Energy Star | 5 Stars |
| Sensor Type | Light |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 1 A |
| Style | Mid-Century Modern |
| Features | Adjustable |
| LED String/Strip Type | WS2801 |
| Room | Living Room, Bedroom |
| Lighting Technology | E27 |
| Color Temperature | 2500 - 3000 K Warm |
| EC Range | A+++ - G |
| Material | Brass |
| Light Direction | Downwards |
| Installation Area | Indoor |
| Brand | Handmade |
| Mounting | In Cabinet |
| Type | Wall Sconce |
| Era | Mid 20th Century (1941-1969) |
| Assembly Required | No |
| Shade Shape | Cone |
| Bulb Life Hours | 100-999 hrs |
| Output Voltage | 220 V |
| Country of Origin | India |
Check the listing for details. Mid Century Modern Brass Wall Sconce: Adjustable Perforated Cone Shade. Condition: New, Made in India. Listed at 109.00 USD. This Mid Century Modern Brass Wall Sconce features an adjustable perforated cone shade, providing a warm white light color with an LED chip code of 2835. The stylish design is perfect for living rooms and bedrooms, with a sleek brass material and a mid-century modern style.