| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Item Height | 16.5 in |
| Item Length | 20 in |
| Item Width | 50 in |
| Type | Coffee Table |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | American Design |
| Color | Silver |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Wood |
| Room | Living Room |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Tabletop Material | Glass |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1960 |
| MPN | Coffee table |
Check the listing for details. Mid Century Modern Coffee Table Chrome Glass Rectangular Vintage Sculptural Mcm. Color: Silver, Condition: Used, Made in United States. Listed at 1019.13 USD. Unstamped example. We see great furniture design as functional art, and our mission is to place that art directly into your hands. Condition report: Great condition overall. No major rust or wear to be seen.