| Item Height | 29 in |
|---|---|
| Item Length | 44 in |
| Item Width | 70 in |
| Type | Dining Table |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | Unknwn designer |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Wood |
| Room | Dining Room |
| Shape | Rectangle |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Tabletop Material | Wood |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1970 |
| MPN | Dining table |
Check the listing for details. Mid Century Modern Dining Table Rectangular Rounded Blonde Mahogany Vintage Mcm. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 934.13 USD. High quality and well made piece by unknown maker C 1970. The wood is a nice rich blonde wood throughout. No leaves included. We see great furniture design as functional art, and our mission is to place that art directly into your hands.