| Item Height | 20 in |
|---|---|
| Item Length | 18.25 in |
| Item Width | 28 in |
| Type | table |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | American Design |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Wood |
| Room | Living Room |
| Shape | Rectangular |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Tabletop Material | Walnut |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1960 |
| MPN | Side table |
Check the listing for details. Mid Century Modern End Table Side Nightstand Restored Vintage Mcm Rectangular NM. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 398.98 USD.