| Brand | Drexel |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Type | Desk |
| Number of Drawers | 2 |
| Color | Brown |
| Item Height | 29 in |
| Style | Modern |
| Material | Walnut |
| Item Length | 44 in |
| Item Width | 20 in |
Check the listing for details. Mid Century Modern - Kipp Stewart For Drexel - Declaration - Desk & Chair. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 1912.50 USD. Up for your consideration is a beautiful matching Drexel Declaration desk and chair, designed by Kipp Stewart. The seat on the chair is slightly loose, as well as a couple of the legs, so they will all need to be tightened up.