| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Material | Metal |
| Item Length | 16 in |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Free Standing |
| Type | Magazine Racks |
| Department | Teens, Adults |
| Care Instructions | Easy Care |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 21 in |
| Original/Reproduction | Original |
| Personalized | No |
| Style | Vintage/Retro |
| Room | Bathroom, Bedroom, Living Room |
| Finish | Metallic |
| Item Width | Less Than 13 in |
| Item Weight | 4 lb |
Check the listing for details. 1950's Mid Century Modern Magazine Rack Brass-Tone Steel Atomic Wire Loop Design. Condition: Used, Made in Unknown. Listed at 69.99 USD. Atomic Wire Loop Design. Features : Built-in handle, tray with center divider. 1950s Mid Century Modern Magazine Rack. Design : Looped steel with sweeping curves, reminiscent of peacock feathers. Structurally sound with no breaks or repairs.