| Antique | No |
|---|---|
| Shape | Vee |
| Occasion | All Occasion |
| Size | Medium |
| Year Manufactured | 1960 |
| Item Length | 10 in |
| Vintage | Yes |
| Department | Adult |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 1 in |
| Features | MCM Nutcracker Denmark |
| Production Style | Teak Wood and Brass Nutcracker |
| Number of Items | 1 |
| Item Width | 4 3/4 in |
| Pattern | Modern |
| Character | Teak Nutcracker |
| Color | Brown |
| Material | Teak Wood |
| Set Includes | 1 - Piece |
| Subject | Teak Wood Nutcracker |
| Brand | Carl Aubock |
| Type | Nutcracker |
| Collection | Danish Modern |
| Theme | Mid Century Modern Nutcracker |
| Production Technique | Wood And Brass |
| Country of Origin | Denmark |
Check the listing for details. Mid Century Modern Nutcracker Denmark. Color: Brown, Condition: Used, Made in Denmark. Listed at 149.99 USD. Marked Denmark the nutcracker. and brass, signed Denmark, in. Location United States. Estate Treasure Hunters.