| Item Height | 13.5 in |
|---|---|
| Item Length | 13.5 in |
| Item Width | 13.5 in |
| Type | table |
| Antique | Yes |
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | Italy |
| Color | White |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | Travertine |
| Room | Living Room |
| Shape | Square |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Tabletop Material | Travertine |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Year Manufactured | 1970 |
| MPN | Square |
Check the listing for details. Mid Century Modern Side Table Square Travertine Stone White End Nightstand Mcm. Color: White, Condition: Used. Listed at 424.13 USD. 1970s travertine stone side / end table. Very heavy and well made. Unstamped beneath. We see great furniture design as functional art, and our mission is to place that art directly into your hands.