| Brand | Sunnydaze |
|---|---|
| Type | TV Stand |
| Color | Ivory |
| Features | Lightweight |
| Style | Modern |
| Material | MDP |
| Item Length | 53.50 |
| Item Height | 24.75 in |
| Item Width | 53.50 in |
| Item Depth | 14.25 in |
| Model | CMN-201 |
| Department | Adults |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Item Weight | 58.6 lb |
| MPN | CMN-201 |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 5 |
| Room | Sunroom |
| Pattern | Solid |
| Theme | Family |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Brazil |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Maximum Weight Capacity | 45 |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including Formaldehyde, which is known to the state of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Product Color | Latte |
| UPC | 810077855201 |
Check the listing for details. Mid-Century Modern TV Stand Console for 55" TV by Sunnydaze. Color: Ivory, Condition: New, Made in Brazil. Listed at 138.67 USD. Mid-century media console with cabinet storage - Made from medium-density particleboard with eucalyptus wood legs - Includes 1 TV stand for 55" TVs - Features fixed shelves and a cabinet with doors - 53.5" W x 14.25" D x 24.75" H; 58.6 lbs.