| Brand | Carl Auböck |
|---|---|
| Color | Brass |
| Number in Pack | 1 |
| Style | Modern |
| Material | Brass |
| Item Length | Less Than 10 in |
| Country of Origin | Austria |
| Item Weight | 11.4 oz |
| Item Width | Less Than 10 in |
Check the listing for details. Mid Century Modern Vintage Solid Brass Nutcracker Austria 1950s Carl Auböck. Color: Brass, Condition: Used, Made in Austria. Listed at 348.88 USD. This product is a vintage solid brass nutcracker from the 1950s, designed by Carl Auböck in Austria. The mid-century modern style and elegant brass material make it a unique and stylish addition to any kitchen or dining room. The Nutcracker has it's aged patina with dents and marks. This nutcracker is both functional and decorative, perfect for cracking nuts with a touch of retro charm.