| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Shape | Rectangular |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Color | Brown |
| Tabletop Material | Walnut |
| Material | Walnut, Wood |
| Item Length | 42 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Dining Table |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 29.5 in |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Time Period Manufactured | 1960-1969 |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 60 in |
Check the listing for details. Mid-Century Modern Walnut Dining Table. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 995.00 USD. Featuring a straight line design, one leaf that extends the table up to 72" L, four modern removable legs, and a beautiful walnut finish. This is an exceptional combination of quality and MCM design!