| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tabletop Material | Walnut |
| Material | Walnut, Wood |
| Item Length | 42 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Dining Table |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 29.5 in |
| Style | Mid-Century Modern |
| Personalized | No |
| Features | Removable Legs |
| Time Period Manufactured | Mid-20th Century |
| Room | Dining Room |
| Item Width | 60 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Mid-Century Modern Walnut Dining Table W/1 LEAF - REFINISHED. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 1250.00 USD. Wear consistent with age and use. Minor scuffs, scratches, dings, and signs of wear may be present from normal use. We have an in-house refinisher who fixes any major issues a piece may have when it arrives at our warehouse.