| Pattern | Speckled, Splatterware |
|---|---|
| Shape | Abstract |
| Color | Seafoam Green & White |
| Material | Ceramic |
| Item Length | 11" |
| Subject | Mid Century Modern |
| Vintage | Yes |
| Brand | Unmarked |
| Type | Planter |
| Era | Mid 20th Century (1941-1969) |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 4" |
| Style | Mid-Century Modern |
| Theme | Mid Century |
| Features | Scalloped Rim, Speckled Design |
| Production Style | Art Pottery |
| Time Period Manufactured | 1960-1969 |
| Production Technique | Pottery |
| Backstamp | None |
| Finish | Glossy |
| Item Width | 4" |
Check the listing for details. Mid Century Pottery Planter Splatterware Speckle Pattern Vintage 11" Long. Color: Seafoam Green & White, Condition: Used. Listed at 22.96 USD. I would describe it as seafoam green with white speckled pattern, but others may say it's a pale aqua or turquoise.