| Handle Finish | None |
|---|---|
| Wood Tone | Rustic |
| Shape | Rectangular |
| Distance from Floor to Bottom | Not specified |
| Size | 58 Inches |
| Included Components | Tv Stand, Legs |
| Material Type | Wood |
| Maximum Weight Capacity | Not specified |
| Item Length | 65 in |
| Additional Parts Required | No |
| Personalize | No |
| Required Assembly | Yes |
| Department | Adults |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Rustic |
| Number of Doors | 2 |
| Features | With Shelves, Spacious cabinets, Easy push-to-open mechanism, Ejector + magnetic catch, Generous size, Ample under-cabinet clearance, Cable Management holes, Stable and sturdy design, Protective floor pads on legs, Hassle-free assembly |
| Door Mechanism | Push-to-Open |
| Item Type Name | Farmhouse Tv Stand |
| Room | Living Room |
| Finish | Unfinished |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | Rustic Brown |
| Material | Wood, High-quality wood |
| Item Depth | 14 in |
| Mounting | Freestanding |
| Brand | Unbranded |
| Type | TV Stand |
| Maximum TV Screen Size | 65 in |
| Minimum TV Screen Size | 55 in |
| Tabletop Thickness | Not specified |
| Number of Drawers | 0 |
| Product Care Instructions | Wipe With Damp Cloth |
| Style Name | Rustic |
| Item Dimensions | 58 X 14 X 19 Inches |
| Item Weight | 55.13 lb |
| Handle Material | None |
Check the listing for details. Mid-Century Rustic TV Stand with Ample Storage & Cable Management, 58 Inches. Color: Rustic Brown, Condition: New. Listed at 154.99 USD.