| Pattern | Rustic |
|---|---|
| Shape | Asymmetrical |
| Occasion | All Occasions |
| Size | Medium |
| Color | Silver |
| Material | Metal |
| Year Manufactured | 1970 |
| Item Length | 4.75 in |
| Subject | Owl |
| Brand | Unbranded |
| Type | Bookends |
| Era | Late 20th Century (1970-1999) |
| Item Height | 5 3/4" |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Theme | Wildlife |
| Original/Reproduction | Original |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Finish | Painted |
| Character Family | Owls |
| Handmade | Yes |
| Item Weight | 5.8 lbs |
Check the listing for details. Mid-century Solid Cast Owl Bookends Silver Color. Color: Silver, Condition: Used. Listed at 39.00 USD. The owl subject and mid-century modernism style make them a collector's item and a great addition to any decor. Don't miss out on these one-of-a-kind bookends! I've tried to be as accurate as I can.