| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Number of Holes | 0 |
| Wood Tone | no wood |
| Shape | Abstract |
| Occasion | All Occasions |
| Item Length | 6 in |
| Unit Type | Unit |
| Number in Pack | 1 |
| Item Height | 6 in |
| Style | Art Nouveau |
| Features | Handle |
| Item Width | 6 in |
| Handmade | Yes |
| Pattern | Floral |
| Character | mid-century |
| Color | Silver |
| Material | Silver |
| Set Includes | sterling silver opener |
| Franchise | classic |
| Brand | Unbranded |
| Type | Bottle Opener (Handheld) |
| Original/Reproduction | Original |
| Theme | Barware |
| Time Period Manufactured | 1950-1959 |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 1 lb |
Check the listing for details. Mid-century Sterling Silver Handled 6 In Bottle Opener. Color: Silver, Condition: Used, Made in United States. Listed at 23.00 USD.