| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Type | Accent Chair |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 29" |
| Color | Brown |
| Item Length | 12" |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Item Width | 16" |
Check the listing for details. Mid Century Tyrolean Accent Chair, Saddle Clover. Color: Brown. Listed at 989.00 USD. DetailsCloseDescriptionAntique Tyrolean Accent Chair, Saddle Clover It will be perfect for a side table, entryway, and even bathrooms. It will add a unique style to any space. This style is consistent with designs that came out during the early 19th century. The back splat, or back of the chair, features a clover-shaped cut out. Made of solid carved oak, the chairs have a very nice warm color. DIMENSIONSLook at the pictures STYLES: Brutalist, Mid-Century, ModernPERIOD: 1950sITEM TYPEVintage, Antique, Pre-ownedCONDITIONGood Condition, Original Condition Unaltered, Some ImperfectionsCOLORBrownIf you have any questions, please contact us first before you bid.Thank you for Looking!!