| Item Height | 19 in |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Original/Reproduction | Original |
| Material | Walnut |
| Width | 35 in |
| Depth | 10 in |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Mid Century Walnut Floating Shelves - Pair. Color: Brown, Width: 35 in, Condition: New other (see details), Made in United States. Listed at 1847.00 USD. Authentic Mid Century Design. In almost all cases, the photos were taken before any work is done improving the piece, therefore the piece you get is often even better looking than it was in the photos.