| Antique | Yes |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Mahogany |
| Year Manufactured | 1950 |
| Item Length | 11.25 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Bookcase |
| Number of Shelves | 3 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 36 in |
| Style | Mid-Century Modernism |
| Features | Slanted Top Shelf |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 40 in |
| Item Weight | 37.66 pounds |
Check the listing for details. Midcentury Mahogany Encyclopedia Low Bookcase, 1960s. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 200.00 USD. Great condition and solid Pick up only