| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Handle Finish | Painted |
| Shape | Octagonal |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Year Manufactured | 1960 |
| Item Length | 18" |
| Additional Parts Required | No |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 20 |
| Style | Maximalist |
| Personalized | No |
| Features | Carvings, custom painted |
| Finish | Painted |
| Room | Bedroom, Guestroom, Hallway, Home Office/Study, Living Room, Lounge |
| Item Width | 18" |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Multicolor |
| Item Diameter | 18 in |
| Tabletop Material | Laminate |
| Material | walnut veneer |
| Brand | Unbranded |
| Type | Side/End Table |
| Number of Drawers | 0 |
| Assembly Required | No |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Handle Material | Metal |
| Item Weight | 30 kg |
Check the listing for details. Middle Century Classic Drum Table . Color: Multicolor, Condition: Used, Made in United States. Listed at 149.99 USD. Middle Century 1950 drum table, in good condition The top need to be refinished. The rest of the table is in great shape. Dimensions H 20 x 18” in diameter. If you have any questions, feel free to ask.