| Mounting Style | Panel |
|---|---|
| Maximum Amperage | 100 A |
| Color | Gray |
| Current Rating | 91-100 A |
| Number of Phases | 1 |
| Material | Metal |
| MPN | R111CB2010 |
| Item Length | 4.8 in |
| Number of Spaces | 4 |
| Suitable For | Exterior |
| Brand | Midwest |
| Type | Main Breaker |
| Current Type | AC |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 240 V |
| Item Height | 26.6 in |
| Model | R111CB2010 |
| Number of Circuits | 8 |
| Box Shape | Rectangular |
| Application | Commercial, Electrical Wiring |
| Item Width | 14.5 in |
| UPC | 783164671926 |
Check the listing for details. Midwest 100A 4 Space 8 Circuit Main Breaker Metered Temp Power Panel R111CB2010. Color: Gray, Condition: New – Open box. Listed at 279.99 USD. 100A main breaker quickly de-energizes the entire panel. Adds 4 breaker spaces, supporting up to 8 circuits. Single, rainproof welded-flange NEMA 3R enclosure with padlock provision. Load Center Type: Temporary Power.