| Item Package Quantity | 1 |
|---|---|
| Finish Type | Powder Coated |
| Size | Offset Cut |
| Part Number | Mwt-6510Lo |
| Style | Traditional |
| Model Number | Mwt-6510Lo |
| Included Components | Tin Cutting Shears |
| Blade Edge | Straight |
| Model Name | Mwt-6510Lo |
| Point Style | Fine Point |
| Power Source Type | Hand Powered |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Count | 1.0 |
| Hand Orientation | Ambidextrous |
| EAN | 0727226131324 |
| ISBN | 0727226131324 |
| Package Dimensions LxWxH | 10.94x4.02x1.5 Inches |
| Weight | 0.93 Pounds |
| UPC | 0727226131324 |
| Blade Material | Steel |
| Brand | Midwest |
| Type | Shears |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Height | 11.5 in |
| Color | Multicolor |
| Model | MWT-6510LO |
| MPN | MWT-6510LO |
| Item Length | 1 in |
| Item Width | 3 in |
| Handle Material | Steel |
| Item Weight | 0.94 lbs |
Check the listing for details. MIDWEST Blackout Series Aviation Snip - Left Cut Offset Tinner Shears, Made i.... Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 57.52 USD. MIDWEST BLACKOUT SERIES - Blades are hot drop-forged of molybdenum alloy steel, austemper heat-treated and black oxide coated to prevent rust and corrosion extending the life of your tool.