| Power Source | Wall Plug-in |
|---|---|
| Coffee Type | Whole Beans |
| Color | Gray |
| Material | Plastic |
| MPN | 29530020USA |
| Bar Pressure | 15 bar |
| Bean/Coffee Capacity | 8 C. |
| Brand | Miele |
| Type | Espresso Machine |
| Item Height | 14.25 in |
| Voltage | 120 |
| Model | CM5300 |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Espresso Macchiato, Hot Milk, Latte Macchiato |
| Features | Adjustable Coffee Spouts, Auto Shut-off, Built-in Container, Built-in Grinder, Dishwasher Safe, Easy to Clean, Energy Saving Mode, Frother, Pre-brewing System, Programmable, Programmable Controls, Removable Drip Tray, Self-Cleaning, Water Tank |
| Cable Length | Countertop |
| Finish | Shiny |
| Item Width | 9.5 in |
| Item Weight | 25.7 lbs. |
| Power | 1450 W |
Check the listing for details. Miele CM 5300 Coffee Machine-FOR PARTS ONLY. Color: Gray, Condition: For parts or not working. Listed at 269.97 USD. The Miele CM 5300 Coffee Machine is a high-quality espresso machine designed for making a variety of coffee drinks such as espresso, latte macchiato, and cappuccino. With its 15 bar pressure system, it produces rich and flavorful coffee.