| Country of Origin | Vietnam |
|---|---|
| Brand | Mighty Max Battery |
| Type | 12V |
| Compatible Battery Sizes | 12V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Battery Capacity | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Amp Hours | 1.3 Ah |
| Application | Alarm, Back-UPS, Hunting, ride on toys, Scooter, medical mobility |
| MPN | ML1.3-12CHRGR83 |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 635665667185 |
Check the listing for details. Mighty Max 12V 1.3Ah Battery Replacement for FirstPower FP1214 + 12V Charger. Condition: New, Made in Vietnam. Listed at 28.99 USD. Volts: 12V. Chemistry: SLA, AGM. Amperage: 1.3 AH. Product Specifications. Length: 3.86. Chemistry: SLA / AGM.