| Brand | Mighty Max Battery |
|---|---|
| Type | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Amp Hours | 18 Ah |
| Battery Size | 12 V |
| Application | Power Sport, Motorcycle, Jet Ski, Snowmobile |
| MPN | YTX20L-BS267 |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 082481308196 |
Check the listing for details. Mighty Max YTX20L-BS Battery for Yamaha YFM400A Kodiak 400 2x4 2000-2002. Condition: New. Listed at 55.95 USD. Specifications of the YTX20L-BS Battery. Weight 11.79 Lbs Warranty 1 Year. Chemistry: SLA, AGM. Amperage: 18 AH. Polarity - I + Length 6.88.