| Brand | Mighty Max Battery |
|---|---|
| Type | 12V |
| Compatible Battery Sizes | 12V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Battery Capacity | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Amp Hours | 3 Ah |
| Application | Power Sport, Motorcycle, Jet Ski, Snowmobile |
| MPN | YTX4L-BS12V1A359 |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 029483400299 |
Check the listing for details. Mighty Max YTX4L-BS Replacement Battery for Power Source WPX4L-BS + 12V 1A Chrgr. Condition: New. Listed at 34.99 USD. Polarity: Negative on left, Positive on right. No wire harness or mounting accessories included. Long lasting high performance in high and low temperatures. ; Full One Year Warranty. Compact, Light and Powerful.