| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | FlapJacked |
| Active Ingredients | Whey protein concentrate (milk) |
| Type | Health & Beauty > Vitamins & Dietary Supplements > Other Vitamins |
| Ingredients | Whey protein concentrate (milk) |
| MPN | FLJ00516 |
| Number of Pills | 1.94 |
| Flavor | Cinnamon Apple |
| Features | Gluten-Free |
| Dosage | 1.94 oz (55 g) |
| Volume | 1.94 oz (55 g) |
| Expiration Date | 02/23/2025 |
| Package Quantity | 1.94 oz |
| Product | Muffin Mix |
Check the listing for details. Mighty Muffin, Cinnamon Apple, 1.94 oz (55 g). Condition: New. Listed at 3.14 USD. Ready in 30 Sec 20 g Protein Per 5.5 g Serving Certified Gluten Free Made with drops of cinnamon apple, the FlapJacked Cinnamon Apple Mighty Muffin is an iconic breakfast classic. Sprinkled with sweet cinnamon, you'll find a touch of spice in every bite. Ready in seconds, this muffin gives you 20g of protein and just 6g added sugar. Our eBay Store About Us Contact Us Add to Favorite Sellers Nutrition FactsServing Size: 1 container (55 g)Servings Per Container: 1 Amount Per Serving%Daily Value*Calories230 Total Fat8 g10%Saturated Fat5 g25%Trans Fat0 g Cholesterol35 mg12%Sodium360 mg16%Total Carbohydrate21 g8%Dietary Fiber5 g18%Total Sugars9 g Includes 6 g Added Sugars 12%Protein20 g Vitamin D0 mcg0%Calcium145 mg10%Iron2 mg10%Potassium180 mg4%*The % Daily Value tells you how much a nutrient in a serving food contributes to a daily diet. 2,000 calories a day is used for general nutrition advice.Calories per gram: Fat 9 • Carbohydrate 4 • Protein 4 Expiration Date: 02/23/2025 Disclaimer: Our receiving department does its best to verify and then enter the correct expiration dates for all incoming products. However, discrepancies do occur from time to time. This being said, the exceptionally high turnover at iHerb ensures that our inventory is among the freshest in the industry. FlapJacked, Mighty Muffin, Cinnamon Apple, 1.94 oz (55 g) DESCRIPTION: Ready in 30 Sec 20 g Protein Per 5.5 g Serving Certified Gluten Free Made with drops of cinnamon apple, the FlapJacked Cinnamon Apple Mighty Muffin is an iconic breakfast classic. Sprinkled with sweet cinnamon, you'll find a touch of spice in every bite. Ready in seconds, this muffin gives you 20g of protein and just 6g added sugar. SUGGESTED USE: Make the Perfect Mighty MuffinRemove sealed protective film then add 1/4 cup cold waterStir & mix until well blended.Microwave on high per suggested cook time on the right. Enjoy! Use caution, contents are hot. Cook TimeMicrowave WattageCook Time (Seconds)1200w30950w40700w50 Find Your Sweet Spot Adjust the cook time up or down by a few seconds to customize the texture! ↑Cakey ↓Gooey INGREDIENTS: Whey protein concentrate (milk), apple fritter drops (sugar, sustainable palm kernel and palm oil, whey, whole milk, apples, sunflower lecithin, natural flavors, vanilla, cinnamon), gluten-free oats, pea protein, buttermilk, non-gmo soluble corn fiber, butter (butter [cream, salt], dry buttermilk), cinnamon, natural flavor, xanthan gum, baking soda, baking powder (sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate, non-gmo corn starch, monocalcium phosphate), stevia extract. WARNINGS: STOP - Don't add too much water!