| Number of Items in Set | 2 |
|---|---|
| Origin | japan |
| Pattern | Floral |
| Antique | No |
| Shape | Round |
| Color | Multi-Color |
| Material | Bone China |
| Item Length | approximately 3.5in |
| Brand | Mikasa |
| Type | Salt & Pepper Shakers |
| Item Height | approximately 3.5in |
| Theme | floral |
| Style | Art Deco |
| Features | Decorative |
| Production Style | Art Pottery |
| Backstamp | Printed |
| Production Technique | Pottery |
| Finish | Glossy |
| Country of Origin | Japan |
| Handmade | No |
| Item Weight | 3oz |
| Item Width | approximately 7 in at the widest part |
| Product Line | Something Blue |
Check the listing for details. MIKASA "SOMETHING BLUE" Salt & Pepper Shakers Bone China. Color: Multi-Color, Condition: Used, Made in Japan. Listed at 35.00 USD. Made in Japan, these decorative shakers have an Art Deco style with a glossy finish. With a printed backstamp, these shakers are a stylish addition to any dining table.