| Base Color | Gold |
|---|---|
| Color/Finish | Gold |
| Features | for HSR Carburetors |
| Features_2 | For HSR Carburetors |
| Flow Rate | 15 cc/m |
| Head Diameter | 0.20" |
| Head Diameter_2 | 5,00 mm (0,20") |
| Head Diameter_3 | 5.00 mm |
| Jet Size | 15 |
| Jet Tip Diameter | 2.50 mm |
| Jet Tip Diameter_2 | 2,50 mm (0,10") |
| Jet Tip Diameter_3 | 0.10" |
| Length | 1.09" |
| Length_2 | 27.80 mm |
| Length_3 | 27,80 mm (1,09") |
| Material | Brass |
| Model | Mikuni VM28/486 |
| Overall Length | 1.09" |
| Overall Length_2 | 27,80 mm (1,09") |
| Overall Length_3 | 27.80 mm |
| Product Name | Jet |
| Product Type | Jets |
| Type | Pilot |
| Units | Each |
| Units_2 | 4 Pack |
| Part Type | Air & Fuel |
| Alt MPN 1 | 917596 |
| Alt MPN 2 | KVM2848615 |
| Category 1 | Carbs / Rebuild Kits / Parts |
| Category 2 | New Parts |
| Average Delivery Time | 2-3 Days |
| Package Weight | 0.13 |
| Package Length | 4.10 |
| Package Width | 3.30 |
| Package Height | 0.45 |
| Freee Shipping (Lower 48) | Yes |
| Warranty | 30 Days |
| Brand | Mikuni |
| Manufacturer Part Number | VM28/486-15 |
Check the listing for details. Mikuni Pilot Jets - #15 - Each VM28/486-15. Condition: New. Listed at 13.61 USD. Fits Mikuni carburetors HS40, HSR42/45/48, RS34-RS40 and TM33, TM 36 and TM40 with accelerator pump. PRODUCT TYPEJets. PART TYPEAir & Fuel. OVERALL LENGTH_327.80 Mm. OVERALL LENGTH_227,80 Mm (1,09"). OVERALL LENGTH1.09".