| Brand | Modern Sprout |
|---|---|
| Blade Material | Carbon Steel |
| Handle Size | 3 3/4" |
| Type | Shears & Pruner Set |
| Measurements | See Description Below |
| Blade Length | 3" |
| Color | Purple |
| Features | Grip Friendly, Pruning, Herb Harvesting, Cut Flowers, Rubbery Coating |
| Material | Metal |
| Item Length | 6 in |
| Item Width | 3 1/4" |
Check the listing for details. Modern Sprout Shears & Pruner Set Lavender Purple Grip Friendly. Color: Purple, Condition: New. Listed at 29.99 USD. Two beautiful gardening tools from Modern Sprout. The Modern Sprout Sheers have needle nose tip for easy snipping. They are useful for harvesting herbs and picking flowers. The handle is 3 3/4" long and 3 1/4" wide.