| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Handle Finish | Engineered Wood |
| Shape | Round |
| Recommended Number Of People For Assembly | 2 |
| Specific Uses For Product | Dining Table |
| Distance from Floor to Bottom | 0 in |
| Recommended Uses For Product | Dining, Meeting |
| Size | 43.3''w X 29.5"h |
| Top Color | Walnut |
| Material Type | Engineered Wood |
| Table Design | Dining Table |
| Additional Parts Required | No |
| Furniture Finish | Walnut |
| Department | Unisex Baby & Toddler, Adults, Kids, Teens |
| Number of Shelves | 1 |
| Number of Doors | 0 |
| Style | Modern |
| Extended Length | 59 Inches |
| Features | Extending, Space Saving |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Dining Room, Kitchen, Living Room |
| Item Dimensions D X W X H | 43.3"d X 43.3"w X 29.5"h |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Top Material Type | Engineered Wood |
| Color | Walnut |
| Set Includes | Dining Table |
| Material | Wood, Engineered Wood, MDF |
| Tools Recommended For Assembly | Screw Driver |
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Item Depth | 43.3 in |
| Is Stain Resistant | No |
| Mounting | Freestanding |
| Brand | Unbranded |
| Seating Capacity | 8 |
| Tabletop Thickness | 1.18 Inches |
| Number of Drawers | 0 |
| Assembly Required | Yes |
| Style Name | Modern |
| Item Weight | 103.61 lb |
| Handle Material | Engineered Wood |
Check the listing for details. Modern Walnut Dining Table with Removable Leaves for 4-8 - Space Saving Design. Color: Walnut, Condition: New. Listed at 346.38 USD. Modern Walnut Dining Table with Removable Leaves. Transform your dining experience with this exquisite Modern Walnut Dining Table designed to suit the needs of modern living without compromising style or functionality.