| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-6651-HEI |
| Color | Heathered Weave Ivory |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 17 in |
| Item Length | 16 in |
| Item Width | 16 in |
| Upholstery Fabric | 100% Polyester |
| Frame Material | Upholstered |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway 16" Round Woven Heathered Fabric Upholstered Ottoman. Color: Heathered Weave Ivory, Condition: New. Listed at 53.75 USD. Modway 16" Round Woven Heathered Fabric Upholstered Ottoman Item Description Experience refined comfort with the Callum 16" Round Upholstered Ottoman, a sleek accent ottoman designed for the contemporary home, apartment, or office. Crafted with beautifully textured woven heathered fabric upholstery, this versatile round ottoman exudes subtle elegance with its tailored silhouette, perfect for any modern furniture decor. Inside, dense foam padding offers a comfortable ottoman seat while entertaining or footrest as you sit back and relax. The Callum ottoman stool’s thoughtful design includes low-profile plastic legs with non-marking glides to protect your floors from scuffs and scratches. Arriving fully assembled, this ottoman foot rest seamlessly blends upscale style with everyday functionality. Its size and shape also make it an ideal choice for a small ottoman side table, or a chic vanity seat in your dressing area. Weight Capacity: 506 lbs. Set Includes: One - Callum 16" Round Woven Heathered Fabric Upholstered Ottoman Features: Woven Heathered Fabric Upholstery Dense Foam Padding Plastic Legs Non-Marking Foot Glides Arrives Fully Assembled Weight Capacity: 506 lbs. Dimensions: Overall Product Dimensions: 16"L x 16"W x 17"H Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520