| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| MPN | EEI-757-BLK |
| Item Length | 26.5 in |
| Item Height | 39 in |
| Item Width | 26 in |
| Color | Black |
| Mounting | Free Standing |
| Brand | Modway |
| Style | Space |
| Features | Ergonomic |
| Room | Kitchen |
| Material | Vinyl |
| Type | Office Chair |
| Model | EEI-757-BLK |
| Item Weight | 36 lb |
Check the listing for details. Modway Articulate Ergonomic Mesh Office Chair in Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 149.65 USD. Modern Adjustable Ergonomic Mesh MidBack Computer Desk Office Chair in Black Item Description Mark a turning point in your office tasks with this upright and ergonomic mesh office chair. Let the breathable mesh back and plush fabric cushion seat serve as a simple extension to your everyday work ventures. The back height and seat depth are both easily adjustable to fit your height and size, while two sturdy armrests height adjust to assist your vertical seat posturing. Articulate also includes tilt tension and lock functions to recline and incline comfortably as needed. Fitted with five hooded dual-caster wheels, give yourself the ability to easily glide over carpeted floors while naturally performing tasks without exertion. Set Includes: One - Articulate Mesh Office Chair Features: Breathable mesh back Sponge seat covered with a mesh fabric Height adjustable back and armrests Pneumatic height adjustment Passive Lumbar Support Tilt tension and tilt lock Seat adjusts with or without the seat back Assembly Required Dimensions: Overall Product Dimensions: 26.5"L x 26"W x 34 - 39"H Armrest Height: 27.5 - 32"H Seat Dimensions: 18"L x 19.5"W x 17 - 22"H Backrest Height: 17"H Cushion Thickness: 6"H Floor to top of Bacrest: 37 - 41.5"H Seat To Top of Backrest: 22"H Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520