| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Velvet |
| Collection | Augustine |
| Brand | Modway |
| Model | MOD-6413-NAV |
| MPN | MOD-6413-NAV |
| Color | Navy |
| Size | Twin Size |
| Type | Headboards |
| Style | Modern |
| Item Height | 38" |
| Item Width | 39" |
| Item Length | 3" |
| Category | Headboards |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Set Includes | Modway Augustine Tufted Performance Velvet Twin Headboard in Navy |
| Number of Items in Set | 1 |
| Compatible Mattress Size | Twin Size |
| Countertop Material | Velvet |
| Firmness | Velvet |
| Frame Material | Velvet |
| Department | Headboards |
| Compatible Brand | Modway |
| Product | Modway Augustine Tufted Performance Velvet Twin Headboard in Navy |
| Installation | Yes |
| UPC | 889654976646 |
Check the listing for details. Modway Augustine Tufted Performance Velvet Twin Headboard in Navy. Color: Navy, Condition: New. Listed at 146.48 USD. A luxurious addition to a kid's bedroom, college dorm room, or guest bedroom, this twin headboard features beautiful diamond tufting, French piping detail, and a stunningly unique silhouette. Upholstered in soft, stain-resistant performance velvet, this twin headboard is padded in dense foam granting ultimate comfort and support while sitting up and relaxing in bed.