| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-4402-IVO |
| Color | Ivory |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 27.5 in |
| Item Length | 42 in |
| Item Width | 42 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Frame Material | Upholstered Fabric |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Bartlett Channel Tufted Upholstered Sectional Sofa Corner Chair in Ivory. Color: Ivory, Condition: New. Listed at 728.66 USD. Modway Bartlett Channel Tufted Upholstered Sectional Sofa Corner Chair in Ivory Item Description Indulge in comfort and relaxation by creating a custom living room and lounge area with the Bartlett Upholstered Fabric Corner Chair. Featuring subtle channel tufting, rounded corners, and soft polyester fabric upholstery, this sectional sofa corner chair brings retro modern style and contemporary allure to your living space. Dense foam padding and a pocket coil spring system in the cushions offer a luxe seating experience with premium support and comfort. With a sturdy frame crafted from solid wood and plywood, this living room chair features modular connectors to keep each sectional sofa piece secure and non-marking foot caps to protect flooring. Chair Weight Capacity: 331 lbs. Set Includes: One - Bartlett Corner Chair Features: Sectional Sofa Corner Chair Soft Polyester Fabric Upholstery Dense Foam Padding Pocket Coil Spring System Non-Marking Foot Caps Modular Connectors Chair Weight Capacity: 331 lbs. Dimensions: Overall Product Dimensions: 42"L x 42"W x 27.5"H Seat Dimensions: 28"L x 28"W x 17"H Backrest Dimensions: 14"L x 42"W x 9.5"H Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520