| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-3476-LBU |
| Color | Light Blue |
| Type | Dining Chairs |
| Item Height | 33.5 in |
| Item Length | 20.5 in |
| Item Width | 37 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Material | Wood |
| Number of Items in Set | 2 |
| Set Includes | Two - Cascade Dining Chair |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Drawers | N/A |
Check the listing for details. Modway Cascade Dining Chair Set of 2 in Light Blue. Color: Light Blue, Condition: New. Listed at 136.28 USD. Modway Cascade Dining Chair Set of 2 in Light Blue Item Description Flow with the organic contours of the Cascade Dining Chair. Cascade’s slim profile combines mid-century and contemporary sensibilities into one seamless design. Featuring a contoured waterfall seat with a flared back constructed of painted bentwood, and splayed natural dowel beechwood legs with stretchers for added support, this reliable modern dining chair supports up to 331 pounds and complements a variety of decor styles. Whether in your suburban apartment or vacation home, elevate your decor with the fluid lines of the Cascade Dining Chair. Set Includes: Two - Cascade Dining Chair Features: Mid-Century Dining Side Chair Painted Bentwood Waterfall Seat Splayed Dowel Beechwood Legs Contoured Organic Flared Back Stretchers On Base For Support Chair Weight Capacity: 331 lbs. Assembly Required Dimensions: Overall Product Dimensions: 20.5"L x 37"W x 33.5"H Overall Dining Chair Dimensions: 20.5"L x 18.5"W x 33.5"H Seat Dimensions: 16.5"L x 17.5"W x 17.5"H Backrest Dimensions: 16"H Leg Dimensions: 18"H Space Between Legs: 18.5"W Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520