| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | MOD-6302-DUS |
| Color | Dusty Rose |
| Type | Headboards |
| Item Height | 26 in |
| Item Length | 2.5 in |
| Item Width | 39 in |
| Material | Performance Velvet |
Check the listing for details. Modway Dawn Performance Velvet Twin Headboard in Dusty Rose. Color: Dusty Rose, Condition: New. Listed at 59.15 USD. Modway Dawn Performance Velvet Twin Headboard in Dusty Rose Item Description Awaken a guest bedroom, kid's room, or college dorm with the energizing style of the Dawn Performance Velvet Twin Headboard. Featuring an arching silhouette reminiscent of the morning sunrise, this upholstered headboard is covered in stain-resistant performance velvet that offers luxe texture and a glam deco look. This twin size headboard is padded with dense foam creating a soft, supportive place to rest and relax while sitting up in bed. With a sturdy construction and adjustable height, this velvet headboard features five mounting positions to fit almost any twin bed frame. Assembly required. Set Includes: One - Dawn Twin Headboard Features: Velvet Twin Headboard Performance Velvet Upholstery Dense Foam Padding 5 Mounting Positions Plywood and MDF Construction Assembly Required Dimensions: Overall Product Dimensions: 2.5"L x 39"W x 26"H Floor to Top of Headboard: 49.5 - 53.5"H Floor to Bottom of Headboard: 23.5 - 30.5"H Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520